Проспект Карла Маркса
Проспект завжди був центральною вулицею спочатку містечка Кривого Рогу, а потім і міста. Його перша назва – вулиця Поштова. Це найдавніша вулиця міста, де розташовано багато цікавих історичних і культурних об’єктів міста.
Парк газети «Правда»
Парк культури і відпочинку має площу 36 га. Тут розташований один із символів міста -човникова станція. Зведена вона у стилі сталінського ампіру у середині ХХ століття. Її розташування при злитті двох річок додає особливої пейзажності і вона чудово проглядається з усіх боків. Човникова станція є улюбленим місцем відвідування молодят під час весільних прогулянок, а міст через колишнє русло р. Саксагань так і зветься «Міст закоханих».
Геологічний скансен
Геопарк під відкритим небом. Тут розміщені фрагменти гірських порід, піднятих із надр Кривбасу місцевими залізорудними підприємствами п’яти гірничо-збагачувальних комбінатів. Геопарк має форму сонця з променями, де кожен із променів представляє собою багатства надр окремих комбінатів. Скансен надає чудову можливість пізнати геологічну історію нашого краю.
Георгіївська дзвіниця
Її будівництво було розпочато у травні 2008 року, закінчено у жовтні 2009 року. Висота дзвіниці - 51 метр; вона є однією із найвищих будівель міста. Дзвіниця складається з п’яти ярусів. На 35-метровій відмітці розміщені 9 дзвонів загальною вагою близько 3,5 т. Вище, на висоті 37 метрів, збудований оглядовий майданчик. Тематика розписів усередині дзвіниці – воєнно-історична.
Вхідний портал Саксаганського дериваційного тунелю
Саксаганський тунель є унікальною гідротехнічною спорудою, що являє собою підземну річку, закопану на глибину від 31 до 63 м. Подібних споруд немає в Україні. Тунель проходить під житловою зоною міста. Тунель створений з метою відведення води річки Саксагань від великих запасів залізної руди колишнього рудника ім. Кірова. Споруджувався як гірнича проходка. Так ріка Саксагань наразі впадає в ріку Інгулець на 1,5 км нижче від природного гирла. Довжина тунелю складає 5322 м, діаметр тунелю 3,5 м. Тунель введений у дію у 1957 році та розрахований на експлуатацію на наступні 150 років. Для збору води до тунелю збудоване останнє за течією річки Саксагань – Дзержинське водосховище. На поверхні тунель має вхідний і вихідний портали, які складаються з башт, всередині яких встановлена шлюзова конструкція регуляції пропуску і випуску води.
Пам’ятник загиблим шахтарям
Пам’ятник споруджено на честь шахтарів, які загинули під час проведення перших технологічних вибухових робіт із штучним погашенням виробленого простору верхніх горизонтів на шахті ім. Профінтерна 1 травня 1934 року. Встановлений пам’ятник у 1935 році, реконструйований у 1979 році.
Поруч з пам’ятником нещодавно встановлена дошка слави видатних працівників рудника «ЄВРАЗ Суха Балка».
Провали ш. Орджонікідзе
Провальні ландшафти Кривого Рогу – це унікальні явища, які виникли внаслідок обвалення верхніх підземних горизонтів шахт. Загальна площа проваль Кривбасу складає 3,4 тис. га. Провалля поблизу шахти ім. Орджонікідзе утворилися у червні 2010 року. Провалля мають площу 16 гектарів та глибину до 80 метрів. Провалля шахт Кривого Рогу в таких розмірах і своєму різноманітті не зустрічаються більше ніде в Європі і тому мають для індустріального туризму особливе значення.
3D-відеогалерея міського історико-краєзнавчого музею
3D відеогалерея розташована у павільйоні під найбільшим у Європі квітковим годинником. По колу самого павільйону за склом розміщені стенди з фотографіями, експонатами та інформацією про кожен район міста. Також на окремій площі представлені фотографії старого містечка Кривий Ріг та фотогалерея найпривабливіших проектів розвитку міста у майбутньому. У самій відеогалереї демонструються у 2D та 3D форматі фільми про Кривий Ріг, його історію та сучасний розвиток. На стінах під штучним освітленням демонструються фотографії найбільш видатних об’єктів міста.
Пам’ятник «Козак Кривий Ріг»
Встановлений у 2011 році. Одна з найпопулярніших новостворених пам’яток міста. Пам’ятник присвячений запорізькому козаку Рогу – реальній особі, що за легендою у 60-70 роки ХVІІ століття обирався кошовим отаманом Запорізької Січі. На схилі літ хоробрий козак Ріг побудував для себе оселю саме на тому місці, де Інгулець зливається із Саксаганню. А оскільки в боях позбувся він правого ока, прозвали його в народі «кривим». Йшли роки, навколо хати козака почали з’являтися інші оселі. Згодом тут виросло поселення під назвою – Кривий Ріг. Скульптурна композиція висвітлює ту мить, коли козак Ріг зійшов з коня на кручах степової річки Саксагань у тому місці, де вона впадає в Інгулець. Пам’ятник відлито у бронзі та встановлено на постаменті, зробленому із брили криворізького природного каменя. Висота пам’ятника разом із постаментом 5,3 м.
http://rudana.in.ua , http://uk.wikipedia.org
|