Вихід Вхід Реєстрація

Меню сайту
Хмаринка тегів
Block title
Block content
Форма входу
Освітні сайти

Каталог файлов

Головна » Файли » Для розумників і розумниць » Досліджуємо і спостерігаємо ( природознавство)

Перші в світі окуляри
03.11.2010, 20:03
Перші в світі оку­ля­ри, су­дя­чи з усьо­го, з'яви­ли­ся в Італії в XIII столітті. Пе­ред­ба­чу­ва­ний рік ви­на­хо­ду — 1285. 23 лю­то­го 1305 ро­ку у флоренції брат-домініканець Джор­да­но да Рівалто зга­ду­вав в проповіді: «Не прой­ш­ло і 20 років з тих пір, як бу­ло відкрито мис­тец­т­во ви­го­тов­лен­ня окулярів, по­кли­ка­них поліпшити зір. Це од­не з найк­ра­щих і необхідніших мис­тец­тв в світі. Як ма­ло ча­су прой­ш­ло з тих пір, як бу­ло ви­най­де­но но­ве, ніколи не існуюче мис­тец­т­во. Я ба­чив лю­ди­ну, що впер­ше ство­ри­ла оку­ля­ри, і я роз­мов­ляв з нею.»
Пер­ше зоб­ра­жен­ня окулярів міститься на фресці церк­ви Тревізо (Італія), зробленої в 1352 р. чен­цем Том­ма­зо та Мо­де­на.
Пер­ша спро­ба ви­зна­чи­ти ав­тор­ст­во ви­на­хо­ду зроб­ле­на Кар­лом Ро­бер­то Даті (1619—1676) з флоренції за до­по­мо­гою Фран­чесь­ко Реді в роботі «Оку­ля­ри, чи є во­ни ви­на­хо­дом ста­ро­ви­ни чи ні?», що при­пи­сав винахід Алес­сан­дро Спіну, ченцеві і уче­но­му з Пізи. При цьо­му пе­ред­ба­ча­ло­ся, що навіть як­що оку­ля­ри бу­ли винайдені раніше невідомим май­ст­ром, то оскільки Спін самостійно і ли­ше по за­галь­но­му опи­су відтворив ме­тод ви­го­тов­лен­ня окулярів, сла­ва винахідника по пра­ву на­ле­жить йо­му.
Існує та­кож версія про ки­тайсь­ке по­ход­жен­ня окулярів, за­сно­ва­на на книзі 1240 ро­ку «Роз'яс­нен­ня за­гад­ко­вих ре­чей», де го­во­рить­ся: «Ко­ли старі лю­ди відчувають за­па­мо­ро­чен­ня і їх зір псується, во­ни на­дя­га­ють на очі аї-таї і здатні зо­се­ре­дить­ся, оскільки кон­ту­ри букв на­бу­ва­ють чіткості.»
Про­те пізніші дослідження по­ка­за­ли, що ця ци­та­та бу­ла встав­ле­на в XV столітті.
До XVI століття ко­рис­ту­ва­ли­ся оку­ля­ра­ми тільки далекозорі, потім з'яви­ли­ся оку­ля­ри з увігнутими стек­ла­ми для ко­рот­ко­зо­рих. Мінялася та­кож фор­ма і ма­не­ра но­си­ти оку­ля­ри.
У XVII столітті оку­ля­ра­ми ко­рис­ту­вав­ся цар Олексій Ми­хай­ло­вич, во­ни бу­ли в срібній оправі з лінзами з діоптріями.
Існують спеціальні ви­ди окулярів:
Захисні оку­ля­ри:
-Сонцезахисні оку­ля­ри (перші сонцезахисні оку­ля­ри ви­ко­рис­то­ву­ва­ли­ся жи­те­ля­ми Крайньої Півночі і бу­ли шмат­ка­ми деревної ко­ри і іншими матеріалами (зок­ре­ма кісток) з вузь­ки­ми щілинами для очей)
-Кольорові оку­ля­ри (Кольорові стек­ла слу­жать для за­хис­ту очей від ду­же яс­кра­во­го світла)
-Оку­ля­ри з плас­ти­ко­ви­ми лінзами (Пластикові кольорові лінзи зручніше скля­них і безпечніше за них. Такі оку­ля­ри сон­це­за­хис­ни­ми на­зи­ва­ти не мож­на.)
Дзеркальні оку­ля­ри:
-Оку­ля­ри для водіїв (Спеціальні оку­ля­ри для ке­ру­ван­ня автомобілем. Їх за­сто­су­ван­ня дозволяє підвищити ком­форт водія в умо­вах поганої видимості. Ви­пус­ка­ють жовті і коричневі оку­ля­ри)
-Перфоровані. Дірчасті оку­ля­ри з темної пласт­ма­си (ви­я­ви­лось, що та­ко­го ти­пу дірчасті оку­ля­ри мо­жуть бу­ти застосовані і для корекції короткозорості. У цих окулярів є недолік — їх не мож­на но­си­ти постійно, оскільки це мо­же погіршити бінокулярність зо­ру.)

За матеріалами  http://firsty.org.ua
Категорія: Досліджуємо і спостерігаємо ( природознавство) | Додав: Ann
Переглядів: 4178 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Вчимося вчитися
Українські Карпати
Лісостеп
Марк Твен
Мішані ліси (Полісся...
Азовське море
Чорне море
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні на сайті
Розумники і розумниці © 2024