Вихід Вхід Реєстрація

Меню сайту
Хмаринка тегів
Block title
Block content
Форма входу
Освітні сайти

Каталог файлов

Головна » Файли » Для розумників і розумниць » Досліджуємо і спостерігаємо ( природознавство)

Чому тварини так називаються?
23.11.2013, 18:16

Щоб розшифрувати сенс назви нашого давнього й вірного супутника і слуги – коня, потрібно спочатку відновити колишню, давню, форму імені:комонь. Далі  згадати старослов'янську форму дієслова «комосить» –лягатися. Тільки тоді стане очевидно, що кінь – тварина, яка лягається.

Слово змія родом із старослов'янського «земь», «земля». Змія буквально – «земляна, плазуюча землею».

Походження слова равлик пов'язують із словом «вулик». Равлик – тварина, постачена норою, притулком, «ульем» - вуликом.

Назва птахи чаплі створено від дієслова "цапать" у значенні «ляскати, дріботати, незграбно йти». Якщо ж дістатися самісінької підоснови, то виявиться, що це дієслово – похідний від звукоподражального «чап» (уявіть чавкаючий звук, що получається при ходьбі грязюкою, болотом).

Слово дятел походить від тієї ж основи, як і дієслово «довбати». Давнє ім'я птаха було трохи інакшим за формою – «делбтел» і означало «той, хто долбит, долбящий, долбун».

Не так просто розгадати загадку назви птахи сорокопуда. Ситуація трішки проясняється, якщо написати його по-старому: сорокапуд. Але й дієслово «пудить» – "гнати" в сучасній російській і українській мовах невідомий. Допомагає порівняння з українським «сорокогин», де друга частина складного імені походить від «гнати». Отже, сорокопуд –сорокогон,гоняющий сорок.

Те, що в основу назви кречет лягло древнє спільнослов'янське «крекъ», що означало хриплий крик, зрозуміло. Свиристель – від «свирест», свист. Сова і сич – тезки, їх назви походять від слова «сикать» – сичати. Російське ім'я пугача (в діалектах зберігається форма «квилин») перегукується з «квилить» – плакати. Варакушка – від родинного слова «воркотати». Загальне назва для дрібних пташок –пичуга. Воно є суфіксальною похідною дієслова «пищати» – зазирнути.

У основі імені птаха яструба бачиться не збережене давнє слово «айстр», тобто. швидкий; латв.acer – гострий, стрімкий. Тобто буквально – «птиця зі гострим поглядом чи стрімким польотом». Птах в'юрок – «в'юнка», існує українське «в'юрковатий» – моторний, жвавий.

Назва пелікан, мабуть, походить від «пелекус» – сокира, по топоровидній формі носа. Ім'я павича  французького походження («павільйон» – намет, шатро): прикрашений віялом величезний і барвистий хвіст його й справді можна порівняти з шатром.

З французької перейшло у російську мову прізвисько одного з зубастих китів – кашалота, перекладне як «риба із головою».

Голову слона відрізняє помітна разом із тим дивовижна її приналежність – хобот. Слово є похідною від «хабить» – хапатимуть, хапати, захоплювати. Індуси порівнюють його з рукою – «хат», а самого гіганта вони називають «хати» – тварини з рукою попереду голови.

Самці індійського крокодила гавіала носять на передньому, розширеному, кінці морди м'який придаток. Він нагадує формою традиційний індійський глиняний горщик –гхара. Звідси й пішло назва рептилії – гавіал, викривлене гхариал.

Список літератури

Краснопевцев В.П. Людина дарує ім'я. – М.: Радянська Росія, 1988. – 128 з.

Шаїнський М.М., БоброваТ.А.Этимологический словник російської. – М.:Прозерпина, 1994.

Для підготовки даної праці були використані матеріали із російського сайту bio.1september, http://bukvar.su


Категорія: Досліджуємо і спостерігаємо ( природознавство) | Додав: Ann
Переглядів: 12043 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Вчимося вчитися
Українські Карпати
Лісостеп
Марк Твен
Мішані ліси (Полісся...
Азовське море
Чорне море
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні на сайті
Розумники і розумниці © 2024