Вихід Вхід Реєстрація

Меню сайту
Хмаринка тегів
Block title
Block content
Форма входу
Освітні сайти

Каталог статей

Головна » Статті » З бабусиної скриньки

Невідомий Леонардо да Вінчі
  Леонардо да Вінчі народився 15 квітня 1452 року в селищі Анкіано поблизу Вінчі, укріпленої фортеці за 30 км від Флоренції Дід і прадід Леонардо були дуже заможними людьми, мали свої землі. Батьками митця були 25-річний нотаріус П'єро і його кохана, селянка Катерина. Перші роки життя Леонардо провів разом з матір'ю. Його батько незабаром одружувався з багатою і знатною дівчиною, але цей шлюб виявився бездітним, і П'єро забрав свого трирічного сина на виховання. Розлучений з матір'ю Леонардо все життя намагався відтворити її образ в своїх шедеврах.

Леонардо не мав прізвища в сучасному смислі: «да Вінчі» означає «(родом) з містечка Вінчі». Повне його ім'я – Leonardo di ser Piero da Vinci, тобто «Леонардо, син пана П'єро з Вінчі».

Приблизно з 15 років навчався у майстерні Вероккіо. Він вивчив креслення, хімію, металургію, роботу з металом, гіпсом і шкірою. Крім цього юний підмайстер займався малюванням, скульптурою і моделюванням.

Відомо, що Леонардо також незвично писав. Оскільки він був лівшею, то зручніше йому було писати справа наліво, так він хотів засекретити свої записи і підкреслити індивідуальність, оригінальність, несхожість з іншими. Таке письмо називають дзеркальним, щоб його прочитати, треба розглядати запис, що відображений у дзеркалі.

Відомо також, що Леонардо носив червоний плащ середньої довжини, хоча тоді дуже модними були довгі пальта.


Леонардо був дуже скромним, але у всьому хотів зробити щось нове. Він вважав, що зображати – значить вивчати.

Вазарі говорить, що Леонардо дуже радів, коли бачив на вулиці цікаві обличчя, він міг малювати у блокнот певні риси різних людей, а потім з них робити одне єдине.

Леонардо да Вінчі втілив в собі ідеал людини Відродження: вмів все і у всьому був геніальним. У сфері мистецтва Леонардо був живописцем, скульптором, художником, музикантом, залишив безліч записів про мистецтво, які після його смерті видали під назвою «Книга про мистецтво». Він займався анатомією, фізіологією, зоологією, ботанікою, географією, геологією, механікою, гідравлікою, математикою тощо. Багато його ідей на сторіччя випередили свій час. Однак із скульптурних творів Леонардо не збереглося жодного. Пояснення криється в тому, що до всього Леонардо підходив як дослідник, сам процес вивчення, пізнання цікавив його більше, ніж результат.
Вже в молодості Леонардо да Вінчі усвідомив нерозривний зв'язок науки і  мистецтва. Вище за інші мистецтва Леонардо ставив живопис. Своїм зображенням людських фігур він додав небачену раніше рельєфність, використовуючи вивчені закони  оптики. Леонардо да Вінчі оволодів простором. Він першим осягнув мистецтво зображення своїх персонажів не на тлі, а всередині простору. Цьому відчуттю сприяла м'яка, з напівтонами, світлотінь.Більшість картин Леонардо малював на дерев’яних дошках (переважно з тополі), перед тим їх грунтував клеєм.
Майстер часто малював дефекти лиця. Він ретельно вивчав фізіономію з погляду психології. Майстер робив багато ескізів різних перехожих людей. У нього була феноменальна пам’ять. Часто, коли він лежав на ліжку в темноті, згадував риси обличчя людини, щоб краще їх запам’ятати. У своїх щоденниках він наполягав на тому, що митець має прожити життя в самотності, але сам не тікав від суспільства. Першим портретом Леонардо був рисунок молодої нареченої Джіневри Бенчі, з родиною якої він дружив. В Італії була традиція робити портрети дівчини пере весіллям, Леонарда попросили намалювати дочку. Вона зображена без усмішки, обличчя бліде, хоча дівчину вважали дуже веселою та вродливою. Можливо, що майстер побачив її горе – дівчина змушена виходити заміж через фінансові проблеми сім’ї.

Особливу увагу Леонардо да Вічні приділяв механіці, називаючи її раєм математичних наук і бачачи в ній головний ключ до таємниць світопізнання. Він зробив спроби встановити коефіцієнти тертя і сковзання, вивчав опір металів, займався гідравлікою. Численні гідротехнічні досліди допомогли Леонарду правильно писати рівновагу рідини у посуді.

Леонардо да Вінчі цікавили проблеми польоту. У Мілані він робив багато малюнків і вивчав літальний механізм птахів різних порід і кажанів. Окрім спостережень він проводив і досліди, але вони всі були невдалими. Леонардо дуже хотів побудувати літальний апарат. Він говорив: «Хто знає все, той може все. Аби дізнатися — і крила будуть!» Спочатку Леонардо розробляв політ за допомогою крил, що приводяться в рух м'язовою силою людини: ідея простого апарату Дедала і Ікара. Але потім він дійшов до думки про спорудження такого апарату, до якого людина не повинна бути прикріплена, а мала зберігати повну свободу, щоб управляти ним; приводити ж себе в рух апарат винен своєю власною силою. Це ідея аероплана. Для того, щоб успішно практично побудувати і використовувати апарат, Леонардо не вистачило тільки одного: ідеї мотора, що володіє достатньою силою. Вивчаючи стійкість людського ока Леонардо да Вічні висловив правильні догадки про природу біокулярного зору. В анатомічних дослідах його узагальнюючи результати розписів, в деталізованих малюнках заклали основи сучасної наукової ілюстрації. Леонарда да Вінчі вперше описав низку кісток та нервів, висловив пропозиції про антагонізм м'язів, особливу увагу приділяв проблемам ембріології і порівняльної анатомії. У дослідах з виділенням різних органів у тварин Леонардо да Вінчі прагнув ввести дослідницький експериментальний метод у біологію. Він вперше почав розглядати ботаніку, як самостійну біологічну дисципліну. Займаючись архітектурою він розробляє різні варіанти ідеального міста і центрально-купольного храму. На службі у правителя Мілану Людовіка Моро Леонардо да Вінчі виступає у ролі воєнного інженера гідротехніка, організатора придворних феєрій.

Леонардо любив воду: він розробив інструкції з підводних занурень, винайшов і описав прилад для підвідного занурення, дихальний апарат для підвідного плавання. Усі винаходи Леонардо стали основою сучасного підвідного оснащення.
Одна з найнеобхідніших речей для навчання людини плавання — рятувальне коло. Цей винахід Леонардо залишився практично без змін. Для прискорення плавання вчений розробив схему перетинкових рукавичок, які згодом перетворилися на загальновідомі ласти. Важко повірити, але для полегшення праці робочих Леонардо вигадав... екскаватори, які швидше були призначені для підйому й транспортування виритого матеріалу, ніж для риття як такого. Один з найбільш знаменитих малюнків Леонардо представляє древні розробки автомобіля. Саморушний віз мав рухатися за допомогою складного арбалетного механізму, який передавав би енергію приводам, сполученим з кермом. Задні колеса мали диференційовані приводи й могли рухатися незалежно. Четверте колесо сполучене з кермом, за допомогою якого можна керувати возом. Спочатку цей транспортний засіб призначався для розваги королівського двору й відносився до того ряду саморушних машин, що були створені іншими інженерами середньовіччя та Відродження.

В анатомії — області, де Леонардо домігся значних результатів, — він був першим, хто описав клапан правого шлуночку серця, що носить його ім’я, і винайшов техніку просвердлювання дрібних дір у черепі померлого і заповнення розплавленим воском порожнин мозку з метою одержання виливків. Напевно, він був першим, хто запропонував скляні моделі органів: відомо, що він збирався зробити зі скла аорту бика, так, щоб можна було спостерігати, як по ній тече кров, і навіть мав намір вставити в неї мембрану.
Леонардо створив систему зображення органів і тіл у поперечному розрізі. Він з разючою майстерністю відобразив «внутрішній вигляд» вен, артерій і нервів.


Цікаві факти про Леонардо - військового та зброяра - можна дізн
атися за цією ссилкою Механизмы, которые изобрел Леонардо - Боевые машины и механизмы




Джерело: http://h.ua/story/248666/
Категорія: З бабусиної скриньки | Додав: Ann (01.11.2011)
Переглядів: 2939 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Вчимося вчитися
Українські Карпати
Лісостеп
Марк Твен
Мішані ліси (Полісся...
Азовське море
Чорне море
Статистика

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0

Сьогодні на сайті
Розумники і розумниці © 2025