Сучасний Кривий Ріг - це велике та потужне індустріальне місто, місто, що є лідером за виробництвом промислової продукції в Україні. І нам сьогодні пощастило зазирнути у потаємні щілинки його минулого, дізнатися секрети, які воно міцно приховує у своїх надрах.
Криви́й Ріг — місто в Дніпропетровській області; найбільше місто України, яке не є обласним центром. Населення близько 651 тис. мешканців. Великий індустріальний та культурний центр України; центр Криворізької агломерації. Відстань до облцентру становить 146 км (автошляхом Н11). За офіційними даними Криворізької міської ради довжина міста становить 126 км. .Сучасний Кривий Ріг – це місто-богатир, він простягнувся з півночі на південь на 126 км. Але гігант навіть серед колег по стрічковій забудові, він має дивну «осину талію», яка ледь сягає 4 км в ширину, а найширше місто - лише 20 км. Адміністративний поділ міста включає 7 районів, 5 селищ і місто в місті – Інгулець. Усі разом вони займають площу в 450 км2.
Почалася наша екскурсія з парку імені газети «Правда». А мандруючи до нього ми дізналися перший секрет. З´ясувалося, що сучасна річка Саксагань зливається з річкою Інгулець зовсім не там, де нам за легендою розповідають. А сталося так тому, що річка заважала видобуванню залізної руди. І тоді було вирішено р. Саксагань перевести в підземний колектор. Закрити у спеціальну трубу. Сучасне гирло річки розташоване на 1,5 км нижче за течією Інгульця від природного. А на поверхні, річка з´являється у районні Чорного́рки (житловий масив Центрально-Міського району. Межує з Трампарком)
Місце зливу річок
А тут, можливо, збудував козак Ріг свою домівку і його сусіди, утворивши поселення
А другий секрет, це мінеральні води нашого міста. Дуже глибоко під землею наше місто приховує не тільки залізну руду, а й мінеральні, лікувальні води. Їх розробку, на жаль, було припинено початком Великої Вітчизняної війни. І можливо колись, у майбутньому, Кривий Ріг буде не тільки промисловим центром, а й сучасним, лікувально – оздоровчим. А можливо навіть всесвітнім оздоровчим центром. А що? Потрібно тільки дуже захотіти і прикласти до цього зусилля.
А ще ми бачили справжній кромлех. Це таке язичницьке святилище часів сарматів, йому близько 4500 років. Перевезений кромлех із села Валове. А ще був кам'яний ящик - первісна могила.
Нові факти і цікаві сторінки нашого міста - за посиланнями http://1775.dp.ua та http://annsite.at.ua/load/dlja_rozumnikiv_i_rozumnic/cikave_poruch/krivij_rig_moe_misto/21-1-0-201
І так хочеться, щоб наше місто стало для нас, його мешканців, підростаючого покоління, містом довжиною у життя.... За власним бажанням.
|